Monday, April 21, 2014

 

در برگ های دفتر دانش (/ در سینه های مردم دانا) مزار ِ اوست!


گزینه ی پیام آقایخسرو سیف
به همایش بزرگداشت دانشمند برجسته و ایران شناس نامدار
پروفسور ریچارد نلسون فرای ِ ایران دوست
 
خانم­ها، آقایان پیشاپیش اجازه فرمائید درودهای صمیمانه خود را به مناسبت برپائی چنین بزرگداشتی که نشان از قدرشناسی و پاسداشت شما ایرانیان راستین نسبت به دوستان و خدمتگزاران فرهنگ و تاریخ میهن است، تقدیمتان کرده و دستهای پرمهرتان را به گرمی بفشارم و همزمان قدردان ایران شناس و ایراندوست نامدار پروفسور فرای که نسل کنونی ما وامدار تلاش های بزرگانی است چون ایشان که در شناخت فرهنگ و اندیشه های انسانیِ نیاکان ما در ایرانشهر تلاش کردند.
سروران ارجمند!
 این انسان بزرگ به صیقل الماس گذشته ­ی ما همت گمارد تا در پس غبار و گرد زمانه­ ی واپس گرای فضیلت سوز به بوته فراموشی سپرده نشود و درخشش خود را باز یافته و تلالو آن علی رغم خواست اندک شماری، به سان فانوس دریایی در جهان ملت­ها راهگشای رهروان این وادی باشد.
عزیزان!
چه سخت است در فقدان بزرگمردی که تمامی عمر پر بار خود را در کاوش، پژوهش و تلاش در شناساندن فرهنگ پربار و تاریخساز ملت بزرگمان سپری کرده است، سخن گفت.
با اندوه فراوان پروفسور فرآی روی در نقاب خاک کشید و ایران زمین یاری دیرین و ایران دوستان، دوستی ارجمند را از دست دادند و ایران  پرستانِ عاشق فرهنگ، را در غمی جانکاه فرو برد، از عشق و علاقه او به ایران کافی است بگویم در وصیت نامه شورانگیز خود خواستار آرام گرفتن همیشگی در خاک ایران زمین، سرزمین بزرگانی چون فردوسی، سعدی، حافظ، مولوی، خیام، نظامی، ابوریحان و رازی آنهم در اصفهان همان نصف جهان در کنار زنده رود شده بود.
دریغا که شماری اندک، دچار بی توجهی نسبت به فرهنگ و آثار تاریخی، بی احترامی نسبت به ارزش­های ملی و حتا دینی شده اند بطوریکه اجرای وصیت نامه پروفسور فرای در خاکسپاری در اصفهان را برای ملت مان به یک تراژدی درد آور بدل کرده ­اند. با الهام گیری از آموزه ­های کورش بزرگ از خدای ایران می خواهم:
"پروردگارا ! مبادا در سرزمین ما پیوند دوستی گناه بزرگی باشد و دروغ در آن رخنه کند."
*
 جلوگیری از خاکسپاری این دانشمند نامدار، دشمنی نسبت به اندیشمندی است که عاشقِ فرهنگ و تمدن ایران بود و کسانی که از به یادگار ماندن همیشگی پیکرش در ایران ناخرسندند،  همسر ایرانی ی او را از حق اجرای وصیتش - که از نخستین حقوق هر شهروند ایرانی است - محروم می کنند و بدین گونه: پیکر این مردِ فرهنگ، تاوان عشق به ایران را می پردازد!
به عنوان یک ایرانی، برای همسر محترم، نزدیکان و دوستداران پروفسور فرای از اعماق قلبم، همدردی و احترام خود را تقدیم، ایشان می کنم و آرزوی تسلای خاطر و دل آرامی دارم.
                                    بزرگش نخوانند اهل خرد / که نام بزرگان به خُردی برد
 
تهران- یکم اردیبهشت ماه 1393 خورشیدی
خسرو سیف
────────────────
:افزوده ی ویراستار
".بعد از وفات، گور فرای در زمین مجوی - در برگ های دفتر دانش (/ در سینه های مردم دانا) ، مزار ِ اوست"<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?