Wednesday, June 27, 2007

 

٢: ٣٩٥. جُنگ واره اي از آگاهينامه ها، گفتارها، نقدها و گزارشهاي ادبي و فرهنگييادداشت ويراستار


پنجشنبه هفتم تيرماه ١٣٨٦


هفده آگاهينامه، گفتار، نقد و گزارش ادبي، فرهنگي و ايران شناختي از ميهن و "ميهن ِ درغربت/ ايران ِ بي مرز ِ فرهنگي" (خواندني، شنيدني و ديدني)، همزمان به اين دفتر رسيده است كه نشاني ي همه را با سپاسي گرم به فرستندگان، در اين درآمد مي آورم و به دوستداران ايران پيشكش مي كنم. پذيرفته باد!


يك


نقد ِ استاد مرتضي ثاقب فر


بر كتاب ِ پيامبر ِ آريايي از اميد عطاييhttp://rouznamak.blogfa.com/post-87.aspx

دو


بيان نامه ي انتقادي و اعتراضي ي كميته ي جهاني ي نجات ِ آثار ِ باستاني ي ِ دشت ِ پاسارگاد و تنگه ي بُلاغي
http://www.savepasargad.com/aa.from%20091806/June/Iran%20chera%20nist.htm


سهجامعه ي ايراني و انديشه هاي رورتي (جُستاري از مسعود لقمان)ريچارد رورتي نامدارترين فيلسوف امريكايي كه در زمره ي انديشمندان پراگماتيست (کُنِش گرا) قرار مي گیرد، درگذشت.
آشنايي من با ريچارد رورتي برمي گردد به كتاب "اولويّتِ دموكراسي بر فلسفه" كه خشايار ديهيمي آن را ترجمه كرده بود. در آن کتاب براي نخستين بار ديدم كه فيلسوفي با خروج از بحث هاي انتزاعي، به جست و جوي عينيّت مي پردازد.


چهارپژوهشي از مسعود لقمان:
شيروخورشيد، نشان ملي ايرانيان
http://rouznamak.blogfa.com/post-85.aspx


يادماني از نگاره ي شير و خورشيد در روزگار باستاننگاره اي از شير و خورشيد در روزگار ِ ماپنجعرفان قانعی فرد:یک طنز ِ قدیمی از فرهنگ ِ توده در ادبیّات ِ کُردی: کُفرْ احمد، بهلول ِ کُردها
http://erphaneqaneeifard.blogfa.com/post-818.aspx


ششپرويز رجبي:


حکایت ِ سرزمین ِ من

یک استکان چای، مهمان ِ تاریخ

http://parvizrajabi.blogspot.com/ايستاده از راست به چپ:

دكتر پرويز رجبي، دكتر رضا مُرادي غياث آبادي،
گردآفريد بانوي نقّال شاهنامه و گيتي مهدوي
سرپرست كتابخانه ي گويا
در برابر ِ چارتاقي ي نياسر
(نفر پنجم ِ ايستاده و دو نفر ِ نشسته، ناشناخته)هفترضا مُرادي غياث آبادي:
http://www.ghiasabadi.com/

سپاس از همراهان ِ دیدار از تقویم ِ آفتابی ي ِ نیاسَر


دگر شارسان از بَر ِ کوهسار/ سرای ِ درنگ است و جای ِ شمار

(گفتار زال در شاهنامه ي فردوسی)چهارتاقي ي نياسَر ِ كاشان

پايگاه ِ گاهشماري ي آفتابي

بازمانده از روزگار باستان


هشترضا مُرادي غياث آبادي:
آیین ِ مَزدَک به روایت ِ دینْکَرد
تنها متن بازمانده از گفتگوی مَزدَکیان با روحانیّت ِ زرتشتی
http://www.ghiasabadi.com/mazdak2.html


نُهفيلم ايراني ي زمستان در جشنواره ي فيلم ِ لُس آنجلسسر تعظیمی در مقابل ِ اخوان ثالث و دولت آبادیفیروزه خطیبی - لس آنجلس
در جشنواره ي امسال فيلم لس آنجلس که از روز شنبه آغاز شد و به مدت ۱۰ روز ادامه دارد، فيلم ايرانی ي زمستان برگرفته از داستانی نوشته ي محمود دولت آبادی و تحت تاثير يکی از اشعار مهدی اخوان ثالث به همين نام، به نمايش گذاشته شد.
اين فيلم توسط رفيع پيتز کارگردان ايرانی ي ساکن انگلستان ساخته شده و يکی از سه فيلم ايرانی شرکت کننده در فستيوال امسال به شمار می رود.
http://www.radiofarda.com/Article/2007/06/24/o1_zemestan_in_LA.html

دَهحمايت ِ حقوقدانان ِ کنفرانس ِ حقوق ِ بين الملل
از پيشنهاد ِ کميته ي ِ بين المللی ي ِ نجات پاسارگاد و تشخيص ِ آن به عنوان ِ يک ضرورت
http://www.savepasargad.com/
و
گفت و شنود با كورش زعيم درباره ي آبگيري ي سدّ ِ سيوند:
http://www.savepasargad.com/audio-video/pishgaah-26-zaim.htm


يازدهيادگارنامه ي ِ بهاءالدين خرمشاهي
به كوشش علي دهباشي

شاخه هاي شوق، عنوان يادگارنامه بهاءالدين خرمشاهي است كه در طول سه سال به كوشش علي دهباشي در
دو جلد (١٨٦٥صفحه ) توسط نشر قطره در دست انتشار است.


دوازده

شماره‌ی چهاردهم و پانزدهم فصلنامه‌ی باران منتشر شد.

نشر ِ باران در سوئد به سرپرستي ي مسعود مافان، يكي از كارآمدترين ناشران ايراني در ايرانِ بي مرز ِ فرهنگي است كه در دهه هاي اخير، صدها كتاب ارزنده را به دوستداران ادب و فرهنگ ايراني عرضه داشته است. باران در كنار ِ نشر ِ كتاب، فصلنامه اي هم با همين عنوان انتشار مي دهد كه افزون بر شناساندن دستْ آورد ِ اين كانون ِ نشر ِ فرهنگ، زنجيره اي از گفتارها و نقدهاي خواندني و آموزنده را در بر مي گيرد و اكنون چهاردهمين و پانزدهمين دفتر ِ آن در يك جلد منتشر شده است. كوشش و كُنش ِ سازنده ي مسعود مافان و همكارانش را ارج مي گزارم. براي آشنايي با كتابهاي نشر ِ باران، نگاه كنيد به:
http://www.baran.st/


سيزدههمگامي ی بنیاد مولانا و انجمن مثنوی پژوهان ایرانبشنو از نی: دکتر احسان نراقی جامعه شناس و عضو فرهنگی سازمان جهانی یونسکو جهت آشنا سازی و ارتباط نهادهای ِ فرهنگی و مردمی ي ِ مولوی پژوهی از دبیر ِ انجمن مثنوی پژوهان ایران و خانم آقایی عضو شورای مرکزی ي این انجمن، دعوت کرد تا در برنامه ویژه ای که توسط بنیاد مولانا با حضور جمعی از فرزانگان و دوستداران مولوی در تهران برگزار شد، شرکت نمایند.
در این نشست، پس از شرح مثنوی توسط "دکتر وحیدی" ، برنامه های متنوع دیگر برگزار گردید و احسان نراقی نیز ضمن معرفی انجمن از آقای عربیان و سرکار خانم آقایی خواست تا درباره فعالیت های این انجمن توضیحاتی بیشتری ارائه دهند.
...........................
در پایان این نشست دکتر شاه خلیلی دبیر و مؤسس بنیاد مولانا از نقش و اهمیت مولانا در معنا آفرینی برای زندگی جهانیان تجلیل نمود و این گونه نشست ها و فعالیت ها را لازمه زندگی پر خلأ انسان معاصر دانست. گفتنی است از دیدگاه انجمن مثنوی پژوهان ایران همنشینی با آثار مولانا زبان همدلی را در جهانیان فراهم آورده و همنشینان را تا اوج آسمان ها بالا می برد ؛ تا با مثنوی همنوا شوند که : از برای حق صحبت سال ها / بازگو رمزی از آن خوش حال ها / تا زمین و آسمان خندان شود / عقل و روح و دیده صد چندان شود.


در همين زمينه:دبیر انجمن مثنوی پژوهان ایران ضمن ارائه پیشنهاداتی به شهردار اصفهان و شورای شهر ، خواستار اقدامات فعالانه تر این دو نهاد در تجلیل از مولوی در سال مولوی شد.
علی عربیان طی نامه ای به دکتر سقاییان نژاد شهردار اصفهان و مهندس حاج رسولی ها رئیس شورای شهر، ضمن یاد آوری اهمیّت سال جهانی مولانا (سال جاري ي میلادی )، خواستار هرگونه اقدام این دو نهاد شهری در جهت تجلیل از مولوی شد و در ادامه، پیشنهادهای زیر را ارائه نمود :
1. تالاری در شهر به نام آن بزرگ مرد تاریخ ادب و عرفان ایران و جهان نامگذاری فرمایند. ( مولانا ، مولوی ، جلال الدین ، مولوی بلخی ، شمس تبریزی ) 2. میدان ، بلوار ، بزرگراه یا بوستانی به یاد مولانا نامگذاری فرمایند. 3. تندیس مولانا را در یکی از مکان های مزبور نصب نمایند . 4. در شهرهای نوبنیاد وابسته که امکان بیشتری وجود دارد اقدامات مشابهی انجام دهند. 5. در شهریورماه و آذرماه یک روز را در هر شهرداری به مدت 3 ساعت به این انگیزه بزرگداشت بگیرند و ضمن دعوت از دانشمندانی نظیر دکتر حسین الهی قمشه ای و کریم زمانی و سایر مثنوی پژوهان ارجمند ویژه برنامه ای بر پا نمایند.چهارده


مسعود لقمان:


احمد شاملو و دغدغه ي ِ پاسداشت ِ هويّت ِ ملّي

شاملو، یکی از بزرگترين شاعران معاصر ايران است.
به ديدِ من بزرگترين كار شاملو در شعر فارسي اين بود كه در چارچوبي تازه، نگاه انسان را از آسمان به زمين فراخواند و طرحي نو در شعر پارسي درانداخت.
چندي پيش دوستي، بخشي از سخنراني احمد شاملو در امريكا را برايم فرستاد كه بسيار بسيار از شنيدن آن لذت بردم و دريغم آمد كه اين لذت را با شما قسمت نكنم.
واي به زماني كه شاملو مي خواست نكته اي را به طنز بيان كند، آنگاه چنان واژگان را به ياري مي گرفت كه گويي بهتر از آن، ديگر نمي توان در آن باب، طنزي نوشت و سخني گفت.
بشنويد و ببينيد كه چگونه اين شاعر بزرگ همروزگارمان با طنزي جذاب، لزوم پاسداشت هويّت فرهنگي و ملي را به ايرانيان گوشزد مي كند.
از اينجا بشنويد (3.5 مگابايت)

پانزدهبابک خرمدین در برنامه ی تلویزیون "تصویر ایران" مزدک کاسپین

شانزدهپخش فیلم مستند "تیشتر" ساخته ی "حسن نقاشی" در خانه ی هنرمندان


هفدهنگاهی به یک زندگی (بخش دوم) گفت و گوی ویژه ی روزنامک با استاد مرتضی ثاقب فر
http://rouznamak.blogfa.com/post-90.aspx
<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?